Priznania profesora Jahnátka

Autor: Martin Forró | 19.2.2017 o 16:39 | (upravené 19.2.2017 o 17:18) Karma článku: 8,61 | Prečítané:  1777x

Situácia okolo účtov za energie je komplikovaná. Netrpezlivo čakám na analýzy portálu demagog.sk. Zatiaľ však ukážem na skoro faktické vyjadrenia profesora Jahnátka z relácie V politike z 12.2.2016.

Po úspechu blogu, v ktorom som podrobil kritike zavádzajúce tvrdenia Roberta Kaliňáka, nezaškodí pozrieť sa aj na vyjadrenia Ľubomíra Jahnátka. Budem rozoberať dva výroky, na ktoré v relácii nepadla relevantná odpoveď zo strany moderátora, alebo spoludiskutujúcich. Sú to nenápadné výroky, ktoré v záplave iných vyjadrení môžu ľahko zapadnúť. Navyše sa ani nejedná o faktické výroky "per se". Diabol je však v tomto prípade skrytý v detailoch. Ukážem, aký typ vyjadrení by mal konzument takéhoto obsahu vnímať obzvlášť kriticky.

Priznám sa, že som na túto reláciu už aj zabudol. Dnešné vystúpenie Ľubomíra Jahnátka v O 5 minút 12 mi však pripomenulo, že nám tu po televíznych štúdiách chodí jeden extrémne nekompetentný človek.

https://www.youtube.com/watch?v=VvmzJwTLAU0

Najzaujímavejšie výroky začali padať po 49. minúte, kedy už boli diskutujúci dostatočne "rozpracovaní". Jahnátek najprv vypustil do éteru kontradikciu, kde najprv hovoril o nerealizovateľnosti modelu z dielne SaS (o troch "spolupredsedoch" Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)), aby v tej istej vete povedal, že ten model je vlastne realizovateľný. Následne však padla podstatnejšia časť výroku: "dva roky ste na funkcii, za 2 roky si nestihnete prečítať agendu, a idete preč". 

http://www.teraz.sk/slovensko/galek-urso-vedenie-novela/198317-clanok.html?combinedGlobalTab_zamestnajsa=1

Ako je vidieť, minimálne od minuloročného mája bola táto téma načatá. Dnes opozícia predkladá ten istý návrh, ktorý bol zamietnutý vlani. Podstatná vec je tá, že členovia predsedníctva (miesto jedného predsedu) by po dvoch rokoch neodišli preč, iba by sa vymenil "predseda predsedníctva". Druhá časť výroku zas svedčí o tom, ako si profesor Jahnátek predstavuje štátnych úradníkov. Do úradu ide človek ako tabula rasa, a iba potom v úrade sa uvidí, či vôbec vie, o čo sa v tom úrade jedná. A to nie je žiadna špekulácia, iba prosté pozorovanie. Alebo mi niekto ukážte pozíciu, v ktorej by mal človek 2 roky len na zapracovanie!

Druhý výrok začína približne v čase 57:50. Vrchol nastáva v čase po 58:40, keď na moderátorovu otázku "čo s tými ľuďmi, ktorí to nezaplatili" odpovedal Jahnátek "nemali by to zaplatiť". Na uisťujúcu otázku "čiže nič sa tým ľuďom nestane", odpovedal bravúrnym spôsobom. "Nemalo by sa". Následne priznal, že nevie, či sa také prípady stávajú. A prípadné problémy zvaľuje to na obchodníkov, ktorí "zneužívajú vzniknutú situáciu". Nehovoriac o tom, že hovorí o "iks maličkých" distribútoroch, ktorí možno začnú robiť problémy. Dosť slabý výkon od niekoho, kto vo zvyšku diskusie rád operoval citáciami zo zákona, a teraz sa spoľahne len na dohodu s časťou distribútorov. Téma rozhovoru bola po tomto vyhlásení promptne zmenená na odvolávanie Roberta Fica.

Ako vidieť, bývalý minister hospodárstva operuje veľmi vágnymi a logicky nesúrodými tvrdeniami, z ktorých občas vykukne jadro veci. Ale len keď tomu pomôže trocha kritického myslenia. Vyhýbavé tvrdenia typu "nemali by" a "nemalo by" sú v danej pozícii vyslovene neprijateľné. Problém s nimi je aj v tom, že nie každý divák dáva pri sledovaní dostatočne pozor. Je to ťažké, lebo diskusie sú dlhé, a padá v nich veľké množstvo tvrdení a protitvrdení. Týmto blogom sa snažím upozorniť čitateľov, že existujú takéto "kontrolky", ktoré si môžete pri sledovaní politických relácií vycvičiť. S takýmto výcvikom vás už potom žiadny demagóg nedobehne. A využiť sa to dá aj v praktickom živote, najmä pri obchodných záležitostiach, ale možno aj v ordinácii lekára, alebo úplne pri akomkoľvek rozhovore.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOŠICE KORZÁR

Polícia o akcii Shark: Štát ukrátili o takmer 28 miliónov eur

Fingovali vysoké náklady na reklamu.

KOŠICE KORZÁR

Vo väzbe pre podvody skončili podnikatelia aj bývalí športovci

Medzi obvinenými sú aj známe mená.

KOMENTÁRE

Korisť po Islamskom štáte zapáli ďalšie konflikty

Kurdi sú rozdelení, Bagdad útočí a Teherán prilieva olej do ohňa.


Už ste čítali?