Kaliňákove tvrdenia vo svetle čísel

Autor: Martin Forró | 15.2.2017 o 9:11 | (upravené 19.2.2017 o 16:41) Karma článku: 12,15 | Prečítané:  4564x

Robert Kaliňák sa chvastá klesajúcou kriminalitou. Jeho tvrdenie je však hrubým zavádzaním. Dopúšťa sa totiž nesprávneho vyvodzovania a zovšeobecňovania.

Tento článok je reakciou na blog Roberta Kaliňáka. Je mi ľúto, že porušujem svoj "non-partisanship" na tomto blogu, toto je ale vec, ktorá si priam pýta komentár.

https://robertkalinak.blog.sme.sk/c/447144/preco-sa-na-slovensku-zije-bezpecnejsie.html

V ňom tvrdí, že pokles kriminality "...sú reálne výsledky práce všetkých našich policajtov, za ktoré im treba poďakovať."

Áno, ďakujeme. Lenže je to skutočne tak? Kaliňák sa chváli znížením kriminality o 40%, a u vybraných druhov až u 67-68%. Tu uvádzam iné faktory, než prácu polície, ktoré k tomu mohli prispieť.

Podotýkam, že toto nie je analýza v pravom slova zmysle. Nemám potrebné dáta, ani kriminologické vzdelanie. Ide tu v prvom rade o princípy.

Počet páchateľov na 100 000 obyvateľov podľa veku, v Kandskej provincii OntárioPočet páchateľov na 100 000 obyvateľov podľa veku, v Kandskej provincii Ontário

Oprava: nie je to počet na 100 000 obyvateľov, ale absolútny počet.

A podobne to je aj v iných častiach sveta. Napríklad v Austrálii majú takéto skúsenosti:

http://www.aic.gov.au/publications/current%20series/tandi/401-420/tandi409.html

 Podobnú závislosť vykazuje aj dopravná nehodovosť, hlavne tie najvážnejšie havárie spôsobujú najmä mladí. Poisťovne potvrdia. Na slovenskom štatistickom úrade som však takúto podrobnú štatistiku nenašiel. 

Graf nereprezentuje skutočný pomer. Zvislá osa ide iba od 150 000, aby bol graf ľahšie čitateľný.

Z uvedených grafov jasne vyplýva, že sa znížil počet ľudí v rizikových vekových skupinách. Pokles v najrizikovejšej skupine 15-19 je najvýraznejší, skoro 30%. Za 10 rokov sa presunula populácia páchajúca najviac trestných činov do skupiny, ktorá pácha 60% z referenčnej miery kriminality (podľa dát, ktoré žiaľ nie sú zo Slovenska). Pán minister tvrdí, že je to práca polície. 

Dalšia vec je, že kriminalita sa znižuje u špecifických skupín, nie u bežnej populácie. Slováci sú stále motivovaní páchať trestné činy, často v bezvýchodiskových situáciách. V posledných niekoľkých rokoch môžeme síce vidieť pokles, ale ako ukážem, aj to má svoje dôvody.

Z grafu je vidieť, že významne klesá kriminalita mladistvých. Súvisí to aj s poklesom počtu obyvateľstva v tejto vekovej kategórii, ale aj s inými faktormi. Niektorí hovoria o vplyve sociálnych sietí, iní o znížení výskytu toxínov z olovnatého benzínu,k torý bol zakázaný. Nemá zmysel sa o tom viac rozpisovať, keďže sú to iba domnienky. Dôležitejšie sú v tomto momente samotné čísla.

Žiaľ, dáta z rokov 2012 až 2014 nie sú na štatistickom úrade dostupné. 
Ako som spomínal, počet nerecidivistov je stále stabilný.Klesol počet recidivistov, z čoho môžeme vyvodiť dôsledky aj do grafu s celkovým počtom páchateľov. A prečo klesol počet recidivistov? Z dát, ktoré mám, sa môžeme len domnievať. Ale treba si všimnúť nárast od 2006 do 2010. Nie je síce taký výrazný, ako pokles v roku 2015, ale stojí za to osvetliť jeden štatistický fenomén.

V časových radoch sa často vyskytuje takzvaná autokorelácia, teda závislosť veličiny na tej istej veličine v predchádzajúcich časových obdobiach. V tomto prípade môže byť negatívna (vysoká hodnota v minulosti indikuje nízku hodnotu do budúcnosti). Ak boli recidivisti v čase nárastu poslaní za mreže, tak je menej pravdepodobné, že budú páchať trestnú činnosť v súčasnosti. To, že nastal taký jav, bolo asi spôsobené finančnou krízou (ktorá sa Slovenska nemala týkať, všakže?). Nuž a treba si uvedomiť aj to, že každý recidivista bol v minulosti nerecidivistom. Takže ak neznížime počet trestných činov u "nováčikov", tak sa nám môže kriminalita opäť vrátiť.

Kriminalita klesá aj vo svete

Oplatí sa spomenúť, že pokles kriminality zaznamenali aj bv zahraničí.

Kriminalita a pociťovaná kriminalita vo Veľkej BritániiKriminalita a pociťovaná kriminalita vo Veľkej Británii (Guardian)Kriminalita klesá aj za moromKriminalita klesá aj za morom (Kanadský štatistický úrad)

A dokonca aj v USA!

http://www.forbes.com/sites/neilhowe/2015/05/28/whats-behind-the-decline-in-crime/#256e1c037733

Pozorovaný pokles kriminality u nás je teda aj súčasťou trendu, ktorý pozorujú aj inde. Znižuje sa kriminalita u mladých, ktorých je menej a nechodia ani toľko von. Opäť, jednoznačne a na 100% práca polície.

Závery

Toto nie je analýza v pravom slova zmysle. Z dát, ktoré mám k dispozícii, neviem rozdeliť, koľko percent z poklesu majú na svojom konte policajti, a koľko iné faktory. Ide mi hlavne o to, aby sa politici nechválili, takpovediac, cudzím perím. V budúcnosti očakávam na tému kriminality v médiách relevantnejšie analýzy, nie iba obyčajné politické PR pána ministra.

Ďalšia vec je, naozaj potrebujeme toľko policajtov? A kto ich bude robiť, keď počet mladých ľudí klesá. 

A dodatkom spomeniem ešte dve absurdnosti. Kaliňák sa chváli poklesom v počte kradnutých áut. Ale zabudol dodať, že to je spôsobené technickým pokrokom v ochrane, a menšou motiváciou. V minulosti sa dosť áut kradlo na náhradné diely. To už je dnes minulosť. Rozhodne práca polície. Tomu nasvedčuje aj to, že viem o prípade vykradnutia auta priamo pod centrálou polície! To je ale iba anekdota. Však pod lampou býva najväčšia tma :-)

A druhá absurdnosť je, že sa Kaliňák chváli zvýšením miery dôveryhodnosti polície  na 54%. 

http://www.sudcovia.sk/sk/dokumenty/externe/2296-dovera-v-demokraticky-system-neklesa-pohorsila-si-len-armada

Ako vidíme, zvýšila sa zo 47%. A keďže ide v princípe o spojené nádoby, svedčí to o presvedčení úžasných 3,5% ľudí o tom, že polícia je dôveryhodná. Pri tak veľkej zmene v demografii sa naskýta otázka, či to nie je celé spôsobené tým, že mladí zvyknú mať políciu za nepriateľa a viac rebelovať... No kto ho vie. Ale dôveryhodnosť pána Kaliňáka je samozrejme celkom iný príbeh. 

Ďakujem za prečítanie, a ak sa vám článok páčil, prosím, zdieľajte ho! Pán minister si nezaslúži, aby jeho nezmysly prešli bez povšimnutia.

A dúfam, že takýchto blogov budem písať čo najmenej. Začal som kvôli veľmi dôležitej téme volebných systémov, ktoré si záujemcovia tiež môžu prečítať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOŠICE KORZÁR

Polícia o akcii Shark: Štát ukrátili o takmer 28 miliónov eur

Fingovali vysoké náklady na reklamu.

KOŠICE KORZÁR

Vo väzbe pre podvody skončili podnikatelia aj bývalí športovci

Medzi obvinenými sú aj známe mená.

KOMENTÁRE

Korisť po Islamskom štáte zapáli ďalšie konflikty

Kurdi sú rozdelení, Bagdad útočí a Teherán prilieva olej do ohňa.


Už ste čítali?