Ako vytvoriť volebný systém, v ktorom bude radosť voliť. Návrh systému

Autor: Martin Forró | 27.3.2016 o 8:00 | (upravené 19.2.2017 o 16:44) Karma článku: 2,77 | Prečítané:  931x

Volebný systém má byť flexibilný. Je to totiž kódex, podľa ktorého vyjadruje svoj názor veľmi rôznorodá skupina ľudí. Taktiež musí byť zrozumiteľný, spravodlivý, a stabilný.

V tomto článku sa budem venovať technike voľby. Opis systému tvorí samotné jadro problematiky, preto som sa rozhodol venovať sa mu už v druhom blogu. V záujme zmenšenia rozsahu nechám popis praktického riešenia volieb a možností, ako na nový systém prejsť, na budúce články. Zložitosť tohoto systému z hľadiska sčítavania hlasov je totiž oveľa väčšia, ako pri súčasnom systéme. Nie je to ale neriešiteľný problém. O tom však nabudúce.

 

Systém z hľadiska voliča

Systém má z pohľadu voliča dve úrovne. Prvá úroveň je prerozdeľovanie mandátov medzi politické strany. Volič bude mať možnosť obsadiť každé kreslo parlamentu individuálne, podľa svojho uváženia. K dispozícii bude mať aj nekonečne malý hlas, ktorý bude slúžiť ako posledná možnosť zabezpečiť sa pred prepadnutím hlasu. Bude adresovaný jednej politickej strane, a v rámci neho nebude možné preferenčné hlasovanie. Viac v odstavci o sčítavaní hlasov.

Druhá úroveň je výber konkrétnych kandidátov. Na rozdiel od súčsného systému, nebude volič obmedzený. Bude môcť odovzdať 0 až 150 preferenčných hlasov. Každý preferenčný hlas bude mať rovnakú váhu, a preferenčné hlasy udelené kandidátom zo strán, ktoré neprekročili kvórum, prepadnú. Toto opatrenie je ochranného charakteru. Motivuje totiž voliča odovzdať preferenčný hlas čo najširšej skupine kandidátov. Zároveň zabraňuje tomu, aby sa presadili kandidáti, ktorí sú silno podporovaný malou skupinou voličov na úkor tých, ktorý majú vyrovnanejšiu a menej vyhranenú podporu.

Ak sa volič rozhodne neudeľovať preferenčné hlasy, rozhodnutie o personálnom zložení parlamentu prenecháva na ostatných. Jeho hlas v prospech strany všeobecne má však úplne rovnakú silu, ako hlas adresovaný konkrétnemu kandidátovi.

Pokiaľ sa volič rozhodne, že žiadna politická strana nezodpovedá jeho požiadavkam, bude môcť voliť aj tak. Stačí, aby mal nejakých preferovaných kandidátov. V úrovni preferenčných hlasov si vyberie svojich obľúbených kandidátov, a zvyšné hlasy prerozdelí tak, aby žiadna z politických strán nezískala oproti konkurencii výhodu.

 

Sčítavanie hlasov

Sčítavanie má tri úrovne. V prvej úrovni sa spočítajú všetky hlasy na úrovni politických strán. Toto prvé sčítavanie určí strany, ktoré prekročili kvórum.

V druhej úrovni sa každý individuálny hlas prejde znova. V prípade, že niektoré mandáty boli udelené strane, ktorá sa nedostala do parlamentu, sa postupuje ďalej. Určí sa pomerné rozdelenie mandátov stranám, ktoré prekročili kvórum, a prepadnuté hlasy sa im podľa tohoto pomeru prerozdelia. Nekonečne malý hlas sa bude počítať, ak by mali prepadnúť všetky hlasy, ktoré volič udelil. Pokiaľ je aspoň jedno kreslo v parlamente určené strane, ktorá prekročila kvórum, získa celý hlas táto. Po skončení druhej fázy už bude známe prerozdelenie mandátov medzi politické strany.

Tretia úroveň pozostáva z rozdelenia mandátov konkrétnym kandidátom. Koľko mandátov dostane strana, toľkí najúspešnejší kandidáti za túto stranu sa stanú poslancami. Do parlamentu sa dostanú iba tí najviac podporovaní kandidáti, poradie na kandidátke nebude zohrávať žiadnu úlohu.

 

 

Na záver pridávam krátky komentár k tomu, prečo v tomto systéme nepočítam s kandidatúrou nezávislých poslancov. Súvisí to s ochrannou funkciou kvóra pre vstup do parlamentu. Kvórum je však jedným z umelo určovaných prvkov vo volebnom systéme. Pri umožnení kandidatúry nezávislých kandidátov by bolo pravdepodobne nutné zaviesť vyššie kvórum, ako počet hlasov, ktoré by teoreticky mali reprezentovať jeden mandát. To by bol ďalší umelý prvok, ktorého určenie by bolo mimoriadne sporné.

Systém politických strán nie je dokonalý, ale poskytuje občanom akúsi formu orientácie. V spoločnosti sú totiž ľudia rôzneho stupňa politickej zaangažovanosti. Nemôžeme očakávať, že každý človek bude schopný informovane vybrať 150 kandidátov. Volebný systém by však nemal motivovať ľudí, aby vyberali kandidátov náhodne. Dvojúrovňový systém voľby umožňuje každému voličovi vyjadriť svoje preferencie podľa jeho želaní a informovanosti, ale zároveň ho nemotivuje vyberať kandidátov, ktorých nepozná.

 

Sporné ostáva, či umožniť negatívne preferenčné hlasovanie, a ak áno, tak za akých podmienok. V podstate je negatívne hlasovanie možné aj bez negatívnych hlasov ako takých. Stačí, aby volič udelil celý svoj hlas jednej strane, a odovzdal veľmi veľa preferenčných hlasov. Tým de facto neposkytne preferovaným kandidátom konkurenčnú výhodu, ale znevýhodní kandidátov, ktorých nevybral.

Negatívne hlasy v pravom slova zmysle by však mohli vniesť do volieb problémy. Negatívny názor si totiž človek môže utvoriť aj bez nejakých vážnejších dôvodov. Dokonca aj bez toho, aby kanditáta bližšie poznal. Často stačia úplne povrchné charakteristiky ako rasa, vek, pohlavie, vzdelanie, náboženstvo, či miesto bydliska.

 

Ďalšia sporná vec je umožnenie odstupňovania individuálnej podpory kandidátov. Predbežne som proti, ale prax by mohla ukázať, že táto možnosť je žiadaná, a priaznivo ovplyvňuje kvalitu voľby. Tieto sporné body však neviem vyriešiť teoreticky od stola. K nim môžem ešte prirátať samostatnú kandidatúru nezávislých, a výšku kvóra. V rámci prípadnej implementácie systému bude potrebná veľmi široká informačná kampaň a získanie spätných väzieb. (Aj) o tejto problematike napíšem nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?